czwartek, 19 listopada 2015

Festiwal ginących zawodów

Festiwalem Ginących Zawodów zakończyliśmy działania projektu „W świecie ginących zawodów i ekonomii społecznej – program edukacyjny dla młodzieży”. Wydarzenie miało miejsce 19 listopada br. w Zespole Szkół Budowlanych im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Koninie.
Gośćmi festiwalu, który odbył się pod Honorowym Patronatem Prezydenta Konina,  byli uczniowie Zespołu Szkół Budowlanych i Gimnazjum nr 7, a także zaproszeni goście: przedstawiciel Urzędu Miasta Konina, pani Katarzyna Sułkowska, dyrektorzy, prezesi zaprzyjaźnionych firm, spółdzielni socjalnych, fundacji i stowarzyszeń wraz z realizatorami przedsięwzięcia.
Festiwal, prowadzony przez pana Arkadiusza Rabiegę, otworzył uroczyście dyrektor placówki, pan Karol Leszczyński wspólnie z prezes Stowarzyszenia Arka, panią Urszulą Kubiak. Kierujący projektem przedstawili przybyłym założenia, przebieg oraz rezultaty wszystkich działań z nim związanych.  Wśród wykładów znalazły się również prezentacje przedstawione przez zaproszonych gości – panią Katarzynę Wagner, prezes spółdzielni socjalnej Blues Hostel, która przybliżyła działanie spółdzielni socjalnych na przykładzie kierowanego przez siebie przedsiębiorstwa oraz Zastępcy Dyrektora Muzeum Okręgowego w Koninie, pana Andrzeja Głaz, który podzielił się swoją wiedzą i pasją dotyczącą zagadnienia ginących zawodów i zaprosił na wystawy, imprezy związane z tym zagadnieniem organizowane w Muzeum w Koninie-Gosławicach.
Na zakończenie spotkania goście mieli możliwość uczestniczyć w degustacji potraw przygotowanych w trakcie warsztatów ginących zawodów.
W programie festiwalu znalazły się również warsztaty snycerstwa, gastronomiczne, ceramiki, tworzenia biżuterii, a także zielników w poezji dla uczniów ZSB i gimnazjum. Uczniom ZSB - uczestnikom warsztatów ginących zawodów wręczono certyfikaty, a przedstawicielom instytucji wspierających działania projektu - podziękowania.
Specjalnie z racji festiwalu przygotowano wystawę zdjęć z przebiegu projektu oraz broszurę „Ginące zawody” przygotowaną przez Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży OHP  w Koninie, jak również wystawę prac wykonanych przez uczestników zajęć.

Biblioteka szkolna Zespołu Szkół Budowlanych z tej okazji przygotowała ekspozycję ”Ginące zawody”.
 

 

 


 

 

 

 

 

 

czwartek, 5 listopada 2015

Warsztaty "Tradycyjny wyrób wędlin"

W dniu 4 listopada 2015 odbył się kolejny etap projektu ,,W świecie ginących zawodów i ekonomii społecznej” dla uczniów ZSB. Uczniowie z klas III kucharz  oraz II i III technikum żywienia i usług gastronomicznych uczestniczyli w szkoleniu przeprowadzonym przez trenera, który na co dzień zajmuje produkcją tradycyjnych wyrobów wędliniarskich. Szkolenie składało się z dwóch części - wstępnego szkolenia teoretycznego z zagadnień doboru niezbędnych surowców, sposobów wyrobu wędlin oraz obróbki cieplnej i końcowej produktu. Kolejnym elementem szkolenia była część praktyczna – przygotowanie wyrobów wędliniarskich, która opierała się na:
- rozbiorze półtuszy na elementy kulinarne i gastronomiczne,
- przetworzeniu surowców na półprodukty,
- obróbce cieplnej półproduktów,
- prezentacji wyrobów gotowych,
- ocenie organoleptycznej kiełbasy białej, kaszanki, pasztetu i salcesonu.
Młodzież z dużym zaangażowaniem i zainteresowaniem brała czynny udział w procesach tworzenia wyrobów. W niejednym przypadku uczniowie po raz pierwszy widzieli rozbiór tuszy wieprzowej na elementy i tworzenie przepysznych, pachnących wyrobów wędliniarskich.
Efekt końcowy warsztatów odmienił pogląd uczestników szkolenia na temat jakości tradycyjnego wyrobu wędlin, który znacznie różni się od wyrobu przemysłowego. Z pewnością uczniowie szkolenia wykorzystają zdobytą wiedzę w życiu codziennym i zawodowym