czwartek, 29 października 2015

Sztuka sztukatorstwa


Szkolenie sztukatorskie, które odbyło się w październiku, pozwoliło kursantom poznać materiały, narzędzia, sprzęt do wykonywania sztukatorskich detali architektonicznych, które dawniej często stosowano w budownictwie, a dziś wykorzystujemy w szczególności przy renowacji zabytków architektury. Kursanci pod okiem prowadzącego zajęcia artysty plastyka, malarza, rzeźbiarza, doświadczonego sztukatora, p.Ludomir Gałdowskiego, wykonali modele sztukatorskich elementów architektury, formy i odlewy sztukatorskie.
Niejeden uczestnik kursu objawił swój talent artystyczny.



 

 

 






środa, 28 października 2015

W świecie architektury czyli warsztaty makieciarskie


Podczas zajęć wprowadzających młodzież w tajniki wykonywania makiet, uczestnicy kursu poznali na przykładach znanych budowli, kierunki współczesnej architektury. Kursanci wykorzystując doświadczenie zdobyte podczas artystycznych szkolnych zajęć, tworzyli makiety terenu wokół szkoły. 
Poznając różne techniki i materiały modelarskie, rozwijały pasję do architektury krajobrazu i ....pasje artystyczne.

 

 

 

wtorek, 27 października 2015

Być jak Wit Stwosz

Ci, którzy doszukują się piękna ukrytego w drewnie, zapragnęli być jak mistrz dłuta, Wit Stwosz. Zainteresowani snycerstwem, bo o nich mowa, spotkali się w warsztacie stolarskim ZSB, by zgłębiać tajniki tego artystycznego zawodu.  Z pomocą instruktorów, doświadczonych pedagogów, rozwijając swoją wrażliwość, wyczarowywali w drewnie rozety, kwiaty.

 



 


Nie tylko EtnoDesign na warsztatach etno-bizuterii

Warsztaty etno-bizuterii, prowadzone przez instruktorkę Muzeum Miasta Turek, umożliwiły uczestniczkom zajęć poznanie podstawowych półfabrykatów, kamieni, korali, narzędzi i akcesoriów oraz technik używanych do wyrobu biżuterii. Kursantki zapoznały się z podstawowymi zasadami projektowania biżuterii,  technikami samodzielnego tworzenia ozdobnych koralików z różnych materiałów. Wykorzystując tradycyjne metody wytwarzania biżuterii wykonały według wskazanych lub własnych projektów kolczyki, bransoletki, naszyjniki, pierścionki, breloki. Rozwinęły zdolności manualne, umiejętność samodzielnego komponowania, doboru materiałów i kolorów oraz stylizacji biżuterii.


 

 

 

środa, 21 października 2015

W parku ginących zawodów i tradycji poznajemy ginące zawody

Uczestnicy warsztatów ginących zawodów mieli okazję poznać wybrane zanikające zawody w trakcie pobytu w parku ginących zawodów i tradycji w Węglewie.
Na swoistej lekcji tkactwa uczniowie poznawali ten, kiedyś bardzo popularny w regionie, zawód.
Dzięki rzeźbom i tablicom informacyjnym znajdującym się w tym swoistym muzeum, każdy zainteresowany mógł też poznać atrybuty dawnych zawodów.





 

 

 



 

poniedziałek, 12 października 2015

Pierwsze warsztaty dla młodzieży pn."Ginące zawody"




 
Dwudziestu uczniów klas technik architektury krajobrazu w ramach projektu wzięło udział w warsztacie plecionkarstwo - żywa architektura, który miał na celu przybliżyć tajniki  ginącego dziś zawodu, jakim jest plecionkarstwo. Dziś umiejętności plecionkarskie wykorzystywane są często do aranżacji terenów zieleni. Zarażeni pomysłami projektantów zielonych dachów, zielonych ścian, żywej architektury

  
  zaplanowaliśmy w ramach projektu budowę wykonanego z gałęzi wierzbowych żywego obiektu architektonicznego, który będzie naturalną częścią szkolnego ogrodu. Do konstrukcji wykorzystano świeżo ściętą wierzbę energetyczną oraz sznurki. Wierzba energetyczna to wierzba wiciowa, gatunek odporny na niekorzystne warunki atmosferyczne, często używany w wikliniarstwie.Dwie grupy kursantów pod okiem instruktorów i nauczycieli brały udział w postawieniu altany, która jest 
prawdopodobnie jedyną tego rodzaju budowlą w Koninie
. 



















sobota, 3 października 2015

Jednodniowe wizyty studyjne uczniów

Na przełomie września i października uczniowie klas architektury krajobrazu, gastronomicznych, ślusarze i stolarze  Zespołu Szkół Budowlanych im. E. Kwiatkowskiego w Koninie rozpoczęli kolejny etap udziału w projekcie i udali się z wizytą do zaprzyjaźnionych spółdzielni socjalnych zlokalizowanych na terenie Konina i okolic.
Pierwsza wizyta, gastronomów, miała miejsce we wtorek 29 września br. w  Spółdzielni Socjalnej "Blues Hostel" w Koninie. Architekci krajobrazu udali się do Spółdzielni Socjalnej Spektrum. Ślusarze ze stolarzami odwiedzili Spółdzielnię Socjalną Inspiracja w Licheniu Starym.
Pobyt w Spółdzielniach Socjalnych miał ukazać uczestnikom funkcjonowanie podmiotu ekonomii społecznej na przykładzie konkretnej działalności.